Anasayfa / Haberler / TÜMÜ Hoca Efendinin sevenleri 9. Anma Programında Salona sığmadı

TÜMÜ Hoca Efendinin sevenleri 9. Anma Programında Salona sığmadı

Rize İrşad Vakfı ile Zavendikli Mustafa Hoca Kur-an Kursları’nın organizesinde Rize İl Müftülüğü ile Rize Belediyesi ve Güneysu Belediyesinin destekleriyle Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi’nin vefatının 9. Yıldönümü dolayısıyla ‘Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi’nin vuslatının 9. Yıldönümü anma, anlama ve Kur’an ziyafeti” programı düzenlendi.

İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen ve Kur’an tilavetiyle başlayan programa, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, 20. Dönem Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, Güneysu Kaymakamı Davut Düzgün, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, Rize İl Müftüsü İsmail Yalçın, Şeyhul Kurra, Reisü’l Kurra Vekili Mustafa Demirkan, Rize İrşad Vakfı ve Zavendikli Mustafa Hoca Kur-an Kursları Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Ali Saruhan, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Mustafa Okur, İstanbul ili Üsküdar İlçe Müftüsü Ali Çakmak, AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Fatih Mehmet Köse, icazet alacak hafızlarla aileleri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

zavendikli-mustafa-yildiz-hoca-olumunun-9.-yilinda-anildi-(23).jpg

Araştırmacı Yazar Abdurrahman Uzun’un sunumuyla düzenlenen programın açılış konuşmasını Rize İrşad Vakfı ve Zavendikli Mustafa Hoca Kur-an Kursları Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Ali Saruhan yaptı.

Saruhan Hoca, Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin hayatı boyunca Peygamberimiz (S.A.V.)’nin yolundan gidecek bir nesil yetiştirmek için mücadele ettiğini ve toplumun bütününü kucaklamayı başarmış, kapısını çalan herkesin derdine derman olmaya çalışmış manevi bir doktor olduğunu belirttiği konuşmasında, Zavendikli Hocanın dürüstlüğü ve alçak gönüllüğüyle gönülleri fethettiğini belirterek, “Kurslarımızda hafızlıklarını ve Arapça ile dini eğitimlerini tamamlayan 96 öğrencimizin icazet merasimine ve Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi’nin 9. Anma programına Rizemizin kanaat önderlerinden merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hocamız mütevazi bir hayat yaşadı. Kimseye yük olmamaya özen gösterdi. Tek arzusu, Peygamberimiz (S.A.V.)’nin yolundan gidecek bir nesil yetiştirmekti. Hayatı boyunca bunun mücadelesini verdi. Yılmadı, bütün zorluklara göğüs gerdi. Dolu dolu bir hayat yaşadı. Oturması kalkması, yürümesi, yemek yemesi, namazı orucu her haliyle örnek bir insandı. Alimdeki ciddiyeti ahlakı cömertliği hulasa insanı kamile yanaşan her güzelliği onda görmek mümkündü.” dedi.

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin iki özelliğinin dikkat çekici olduğunu ve Zavendikli Hocanın dürüstlüğü ve alçak gönüllülüğüyle örnek bir insan olduğunu kaydeden Saruhan Hoca, yıllarca Kur’an Kurslarında emekçilik yaptığı halde hakkında parasal konularda en ufak bir şüphe bile duyurmayan Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin hayatından kesitler sunduktan sonra, “Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi yürüyüşüyle, duruşuyla ilmiyle bir yıldız gibiydi. Toplumun bütününü kucaklamayı başarmış, kapısını çalan herkesin derdine derman olmaya çalışmış manevi bir doktordu. Öğrencilerinin hem hocası, hem babası hem de mürşidiydi. Vefatından sonra kıymeti daha çok anlaşılan, etkisi nesilden nesile devam edecek altın neslin son halkalarından biriydi. Merhum hocamız ilmini taşıyan değil yaşayan bir alimdi.” şeklinde konuştu.

zavendikli-mustafa-yildiz-hoca-olumunun-9.-yilinda-anildi-(1).jpg

Rize İl Müftüsü İsmail Yalçın, aynı gün Hazreti peygambere kavuşan Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi Hazretleri ile Bilge Kral olarak anılan Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkan Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle andıklarını ifade ederek başladığı selamlama konuşmasında onların mücadelesinin tüm insanlığa örnek olması temennisinde bulundu.

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’yi anma nedenlerinden bahseden Müftü Yalçın, Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin hayat mücadelesinden ibretler alarak gelecek nesillere aktarmak mecburiyetinde olduklarını söyledi.

Müftü Yalçın, Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi Kur’an Kurslarında hafızlıklarını tamamlayan ve icazet merasimiyle hafızlığa adım atacak Kur’an bülbüllerini de tebrik ederek, Kur’an ve İslam yolunda hizmetlerinin daim olması temennisinde bulundu.

zavendikli-mustafa-yildiz-hoca-olumunun-9.-yilinda-anildi-(27).jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak ise konuşmasında, bu sene Camiler Haftasında din hizmetine adanmış ömürleri hatırladıklarını kaydederek, “Rizemizin manevi hayatına rehberlik eden, milletimize manevi rehber ve aynı zamanda ahlaki örnek olan hocaefendilerimiz arasında olan Zavendikli Mustafa Hocayı da planladılar. Bu vesileyle muhterem İl Müftümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Albayrak, ilim yolculuğunun okumakla, İkra ile başladığını takva ile sonlandığını kaydederek Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin hayatının bunun tam örneği olduğunu ve Merhum Zavendikli Hoca’nın hayatının örnek olduğunu söyledi.

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin hayri hizmetlerde hiçbir şaibeye meydan bırakmamasının Onun hizmet felsefesini gösterdiğini kaydeden Albayrak, “Hoca Efendinin hayatına baktığımızda zor günler yaşamıştır, sıkıntılı günler yaşamıştır. Hiçbir zaman devletine, devlet adamlarına beddua etmemiştir, ümidi kesmemiştir,ümitsiz olmamıştır. Bütün dini hizmetlerini organize ederken dininin hassasiyetlerini, milletinin hassasiyetlerini, devletinin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak bu hayırlı hizmet felsefesini oluşturmuştur” diye konuştu.

Hoca Efendi’nin Rize ilinde kendine düşen vazifeyi en güzel, en mükemmel şekilde yerine getirdiğini kaydeden Albayrak, “Yakın dönemimize baktığımızda hoca efendilerimizin duruşu, onların İslam’a olan hassasiyeti, Kur’an’a, Kur’an hizmetine olan gayreti bugünleri yaşamamıza vesile olmuştur” diyerek İslam ve Kur’an alimlerinin yetiştirdiği kişilere çeşitli örnekler verdi.

Albayrak, Kur’an hizmetinin yaşamasını sağlayan hocalarımızı saygı, hürmet, minnet ve rahmetle andıklarını kaydederek; konuşmasını, “Zavendikli Merhumun kerametini merak edenler olabilir. Ben bunu sormuşumdur talebelerine. İşte Zavendikli Merhumun kerameti şu andaki bu salonu dolduran Müslümanlardır. Zavendikli Merhumun kerameti İrşad Vakfı’nın Kur’an Kurslarıyla yürümesidir. Celal Hocanın (Celalettin Öktem) kerameti de kurduğu imam hatip lisesinden çıkan bir imam hatip evladının bu devletin başına Cumhurbaşkanı olmasıdır. Onun için azıcık geriye döndüğümüzde Zavendikli Hocamızın ektiğini yıllarca biçeceğiz. Celal Hocanın ektiklerini zaten biçiyoruz. Eğitim böyle bir şey. Bir gün ekersin yıllar gelir, yüzyıllar gelir o ekilenler ilim olur, hikmet olur, marifet olur bu millete hizmet eder.” şeklinde tamamladı.

Program, 20. Dönem Rize Milletvekili Şevki Yılmaz’ın konuşmasıyla İstanbul Beyoğlu Kasımpaşa Piyale Paşa Camii İmam Hatibi Kurra Hafız İshak Danış ile hafızların Kur’an tilavetinin sonrasında yapılan dua ve İrşad Vakfının katılımcılara plaket takdimi ile sona erdi.