Anasayfa / Basında Biz / Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendinin Eseri 3 Çeyrek Asra Dayandı

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendinin Eseri 3 Çeyrek Asra Dayandı

Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendinin kurucusu olduğu Rize İrşad Vakfının yaklaşık 3 çeyrek asırdır devam ettirdiği geleneksel iftar programının 68.’si Mehmet Mataracı Kız Kur’an Kursunda düzenlendi. Programda hafızlığını tamamlayan 66 öğrenci için tören düzenlendi. Törende bu hafızlar altınla ödüllendirilirken, hediyelerini protokol üyeleri takdim etti. Hafızlığını tamamlayan öğrencilerden 19’u ise girdikleri İmamlık sınavını kazanarak çeşitli yerlerde görev almaya hak kazandı.

Kur’an tilavetiyle başlayan programa, İrşad Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Ali Saruhan ve İrşad Vakfı Müdürü Abdülkadir Kara, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Mustafa Okur, AK Parti Rize Milletvekili Adayı Muhammed Avcı, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, İl Müftüsü İsmail Yalçın, Belediye Başkan Yardımcıları, Müftü Yardımcıları, STK temsilcileri, davetliler ve hafızlar katıldı.

İrşad Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Ali Saruhan açılış konuşmasında biri kız, 3’ü erkek olmak üzere 4 Kur’an Kursunu bünyesinde bulunduran Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi Kur’an Kurslarının ve Rize İrşad Vakfının kurucusu Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendiyi rahmetle andıklarını belirterek, Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi Kur’an Kurslarına yardım eden başta İl Müftülüğü, Belediye Başkanı ve siyasiler olmak üzere hayırseverlere teşekkürlerini iletti. Saruhan Hoca, Kur’an Kurslarında 350 talebenin Kur’an eğitimi aldığını ve tüm masrafların 1990 yılında kurulan Rize İrşad vakfı tarafından hayırsever vatandaşların destekleriyle karşılandığını ifade etti.

AK Parti Rize Milletvekili Adayı Muhammed Avcı ise yaptığı konuşmada Kur’an hafızlarının yetişmesinde en büyük emeği olan ve Rize İrşad Vakfı ve Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi Kur’an Kursları kurucusu Merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendiyi bir kez daha hürmetle andıklarını ifade ederek, “Allah (c.c.) Ondan razı olsun. Vefat ettikten sonra da Onun talebeleri hiçbir eksiklik bırakmadan yine hafız yetiştirmeye devam ediyorlar. İnşallah ilelebet kıyamete kadar bu müesseseler bu Kur’an Kursları burada hizmet edenlerle birlikte yürümeye devam edecektir. Bugün burada gördüğümüz tablo hakikaten çok sevindirici. 5 ayda 6 ayda hafızlığını bitiren kardeşlerimizi gördükçe bizler çok daha mutlu oluyoruz. Bu kardeşlerimizi özellikle tebrik ediyorum. Kur’an’a hizmet yolunda Allah (c.c.) yardımcıları olsun.” diye konuştu.

Programda İl Müftüsü İsmail Yalçın Ramazan ayının maneviyatıyla ilgili kısa bir konuşma gerçekleştirirken, İrşad Vakfı Müdürü Abdülkadir Kara ise Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi Kur’an Kursları hakkında bilgilendirmede bulundu. Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ise aralarında 5 ayda hafızlığını tamamlayan küçük hafızlara başarılar diledi.